Senzační objev!

31.08.2009 17:19

Bujarý titulek se možná bude někomu zdát přehnaný, ale pravidelní čtenáři a spřízněné duše v "oboru" bádaní po životě předků jistě pochopí.

Do mých rukou se dostala zapomenutá verze Ferdinandových pamětí a několik pro mne neznámých fotografií a pohledů. Vzhledem ke slohu, podobě písma a stupni vyblednutí inkoustu soudím, že se jedná o původní, nebo alespoň starší verzi memoárů, které později pradědeček přepsal do sešitu, ze kterého jsem čerpala.

Listy nových/starých pamětí jsem dostala od příbuzných z Jablonce nad Nisou po té, co jsem jim zaslala výtisk textu, který zde uveřejňuji. Velmi je to zajímalo až si vzpomněli na to, že vlastně doma po pradědečkovi také něco mají. Prvotní radost vystřídalo menší zoufalství. "Rukopis jablonecký" je psán svižnějším jazykem a ač samozřejmě pojednává o stejných událostech jako "Rukopis karlovarský", je jeho sloh ucelenější, logičtější a doplněn mnoha poutavými detaily, které v mladší verzí memoárů Ferdinand Herget vypustil. Nově nalezený text se s tím již zpracovaným nekryje úplně, dle mého protního zběžného ohledání v něm některé pasáže chybí, ale i tak to pro mne znamená začít nanovo.

Tím se dostávám k meritu věci. Paměti zde na webu budou samozřejmě dále uveřejňovány, hlavní pozornost ale bude směřovat k jejich zrevidování a nahrazení Jabloneckým textem. Každá "zrenovovaná" kapitola bude uvedena zde v novinkách, aby si jí fanoušci těchto stránek mohli přečíst a porovnat s původním textem (pokud si ho budou pamatovat :) )

První uveřejnění opravených částí sice bude nějakou dobu trvat, ale alespoň se máte na co těšit...

—————

Zpět